آشنایی بیشتر با گریتینگ

برای ایجاد هر طبقه، یا پوشیدن روی هر کانال، نیاز به سقف میباشد.
انسان در طی قرون گذشته برای ایجاد سرپناه و رفع نیاز خود برای دسترسی به ارتفاع از سازه های مختلف با متریال متفاوت استفاده کرده است.
هر نوع سقفی مناسب با جغرافیای خود و کاربرد آن و مواد قابل دسترس و امکانات موجود ساخته میشود. در عصر حاضر و عصر صنعت ، نیاز به سقفی مستحکم، سبک ، قابل دسترس، مقرون به صرفه، و سریع النصب میباشد.
گریتینگ که صفحه ای شبکه ای است از بهترین و مناسبترین نوع این پوشش ها میباشد و مزایای بسزایی دارد.
تحمل بار و مقاومت گریتینگ بسبت به وزن مواداستفاده شده در تولید آن بسیار بهینه میباشد.
گریتینگ بدلیل شکل توری مانند، بجز کاهش وزن نسبت به استحکام و قیمت تمام شده ی آن چندین مزیت دیگر نیز دارد که در صفحات دیگر به آن میپردازیم.

گریتینگ ها عموماً از جنس آهن میباشد.و پروفیلهای تشکیل دهنده گریتینگ که مقاومت ایجاد میکنند و تحمل بار را انجام میدهند، تسمه های میباشند که به صورت عمود بر سطح تکیه گاه با آرایش یکنواخت و فواصل مناسب با کاربرد در کنار هم قرا گرفته .که با کمک پروفیلهای غیر حمال که وظیفه شان نگهداری تسمه های اصلی در جای خود میباشد یک صفحه گریتینگ تشکیل میشود.

هر چقدر ارتفاع تسمه یا همان ضخامت صفحه گریتینگ بیشتر باشد گریتینگ مقاومت بهتری خواهد داشت.البته ضخامت هر یک از تسمه ها و همچنین تراکم قرارگیری تسمه های اصلی یا تسمه های بار بر(cross bar) نیز در تعیین میزان مقاومت بی تاثیر نبوده و باید در طراحی گریتینگ در نظر گرفته شود. ولی میدانیم همیشه برای طراحان و مجریان سازه ها محدودیتهای از جمله مسائل اقتصادی ، فواصل دهانه های تیرهای محل استقرار گریتینگ. ارتفاع گریتینگ و وزن گریتینگ که در ایجاد بار مضاعف به سازه اصلی باید در نظر گرفته شود و حتی محدودیتهای ایمنی در انتخاب مشبندی یا چشمه های گریتینگ و بسیاری موارد دیگر وجود خواهد داشت.

برای مثال در یک سازه به جهت یکنواختی همه گریتینهایی که وظیفه پوشش آن را دارد علیرغم متفاوت بودن دهانه تیرهای بکار رفته ناگزیریم از گریتینگهای با ارتفاع و مشبندی یکسان استفاده کنیم.همچنین اگر محدودیتی در انتخاب ارتفاع بهینه و دلخواه داشته باشیم ، با افزایش ضخامت تسمه های باربر استحکام لازم را بدست آوریم.بجز این مشبندی و اندازه چشمه ها بجز شکل ظاهری باید با توجه به کاربرد مورد نظر طراحی شود، در این خصوص مهندسین و مشاوران ایمنی استاندارد های تدوین کرده اند که سایز چشمه ها به گونه ای باشد که در اماکن صنعتی مانع از سقوط ابزار شود و یا در اماکن شهری گریتینگ مناسب تردد آسان همه ی عابرین باشد و نکات پیش بینی شده ی بسیاری که به تفصیل گفته خواهد شد.

نحوه محاسبه وزن گریتینگ

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *