مزایای دیگر گریتینگ

جز موارد گفته شده و اطلاعات عمومی که در مورد بهینه بودن وزن و استحکام گریتینگ می دانیم. میتوان به نکات دیگری نیز اشاره داشت.سرعت نصب و امکان آماده سازی قطعات گریتینگ و شماره گذاری انها به نحوی که به سادگی قابل چیدمان هستند و به سهولت در کنار یکدیگر قرار میگیرند و به راحتی توسط پیچ و مهره یا کلمپ در جای خود محکم میشوند و سطوح مورد نظر را با ایمنی قابل ملاحظه ای مسقف و مفروش می نمایند .

گریتینگ به دلیل زیبایی و کارایی که دارد به عنوان کف تمام شده استفاده می شود و به خوبی نیازهای کاربر بخصوص در صنایع را مرتفع میکند و از یکی دیگر از مزیت هاز گریتینگ میتوان به اشغال فضای کمی در سازه یاد کرد . به گونه ای که با ضخامت متوسط ۳۰ میلیمتر در یک سازه ده طبقه فقط ۳۰ سانتیمتر فضا را در ارتفاع به خود اختصاص می دهد‌.

اگر این ده طبقه با سقف و کفسازی های مرسوم در ساختمانها مقایسه شود. خواهیم دید که این گونه سقف ها در مجموع حدود ۳متر از ارتفاع سازه را به خود اختصاص خواهند داد.

در صنایع از طبقات و استیر (پله) و پلتفرم ها برای دسترسی به تجهیزات استفاده می شود.

گریتینگ علاوه بر ایجاد این امکان تردد میباست تحمل بار برخی از ابزار و دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز احتمالی را داشته باشد و در طراحی در نظر گرفته شود. در این راستا باید حرکت نوع تراک یا چرخ های دستگاه ها نیز پیش بینی شود و مشبندی به گونه ای باشد که جابجائی این تجهیزات به سهولت انجام شود و شکل گریتینگ مانعی در حرکت نباشد.

در اینجا به چند قابلیت کاربردی گریتینگ که کمتر به آن پرداخته شده است مروری خواهیم کرد. در اغلب صنایع همیشه با امکان نشتی انواع گازها و بخارها روبرو هستیم. که بعضا سمی و یا آتش زا نیز هستند.

گریتینگ با ظاهر مشبک و توری مانند مانع از تجمع این گازها می شود. معمولا تجمع رطوبت در زیر سقف ها و محیطهای بسته در سازه های آهنی باعث پوسیدگی گسترده ای میشود که استفاده از گریتینگ بخوبی با این معضل جلوگیری میکند.

از طرفی در طبقات متعدد به دلیل سایه اندازی سقف ها ، نور طبیعی به طبقات پایینتر نمیرسد ، ولی نور طبیعی به خوبی از گریتینگ عبور میکند و به میزان قابل توجه ای روشنایی در طبقات پایینتر به چشم می خورد.
همیشه نزولات آسمانی برای انسانها برکات و نعماتی را در پی داشته است. گریتینگ شاید تنها کفپوشی است که تقریبا در سطح آن برف و باران نمینشیند بنابراین بار اضافه ای به سازه تحمیل میشود و فرصتی نیز برای زنگزدگی و پوسیدگی سریع سازه و خود گریتینگ نخواهد بود.
فراموش نکنیم که چه انرژی و زمانی برای نظافت و پاکیزه نگهداشتن ساختمانها مصرف می شود که باز هم به مدد خاصیتهای گریتینگ امکان صنعتی به میزان قابل ملاحظه ای نیاز به نظافت سطوح پوشیده با گریتینگ را ندارند.

در صفحات دیگر با انواع گریتینگ و خواص گریتینگ بیشتر آشنا خواهیم شد.

بجز استحکام و خواص مکانیکی که در انتخاب گریتینگ یادآور شدیم. انتخاب جنس و پوشش گریتینگ نیز برای طول عمر بیشتر گریتینگ با توجه به شرایط محیطی باید در نظر گرفته شود. چرا که در صورت ایجاد پوسیدگی در گریتینگ علاوه بر بار مالی و هزینه ی ترمیم یا جایگزینی گریتینگ ها ، امکان ایجاد خطر جانی نیز برای کاربران وجود دارد.
همانگونه که میدانیم در ساخت اغلب گریتینگها از فلز آهن استفاده میشود.کربن استیل ها مستعد اکسید شدن و زنگ زدن میباشد. میدانیم برای جلوگیری از اکسید شدن آهن باید از پوششی جهت حفاظت سطوح از مجاورت با اکسیژن هوا استفاده شود که بطور عام از انواع رنگ برای پوشش استفاده میشود.
اعمال رنگ برای گریتینگ توصیه نمیشود . زیرا به خاطر شکل مشبک گریتینگ برای پوشش لازم همه ی سطح ها تنها با روش غوطه وری میتوان به این مهم دست یافت .که حتی با این روش هم به دلیل عدم روانی رنگها نقاطی عاری از رنگ باقیمانده و خوردگی از همان نقاط شروع خواهد شد.
از طرفی گریتینگها همیشه در معرض تردد عابرین می باشد و رنگها معمولا چسبندگی لازم را بخصوص در لبه تسمه ها که بیشترین محل سایش میباشند را ندارند.
روشهای پوششکاری متنوعی در صنعت وجود دارد که پوشش گالوانیزه گرم که به روش غوطه وری انجام میشود و چسبندگی خوب و قابل قبولی دارد برای گریتینگها بکار میرود و بیشترین طول عمر را برای گریتینگهای آهنی به ارمغان میاورد و سالهاست در تمامی صنایع با اقبال روبرو شده است.
در بعضی از تجهیزات و یا اماکن پوشش فلز روی که توسط گالوانیزه روی گریتینگ ایجاد میشود ، نیاز را مرتفع نمیکند و به دلیل وجود محیط اسیدی یا قلیایی و یا دمای زیاد از گرید های مختلف استنلس استیل در ساخت گریتینگ استفاده میشود.

ساخت گریتینگهای استنلس استیل با دقت و حساسیت زیادی انجام میشود. زیرا استنلس استیل را باید در شرایط ایزوله و به دور از کربن استیل نگهداری کرد و رفتار استنلس استیل در هنگام فرمینگ و جوشکاری متفاوت با کربن استیل بوده و در صورت عدم رعایت نکات فنی گریتینگ تهیه شده از متریال استنلس استیل معیوب و منطبق بر تلرانسهای مجاز نخواهد بود.

گریتینگهای ساخته شده از مواد خاص معمولا برای استفاده در تجهیزات پالایشگاهی و نیروگاهی بکار میرود ، لذا لازم است تلرانسهای مجاز نقشه به علت کاربرد ان به عنوان قطعات اینترنال تجهیزات رعایت شود. شرکت دژآهن با ساخت انواع گریتینگهای استنلس استیل تجربه خوبی در این زمینه دارد.
از دیگر متریال قابل استفاده برای گریتینگ میتوان آلومینیوم را بررسی کرد.
گریتینگ الومینیومی داری دو خاصیت مهم میباشد. اول اینکه وزن آلومینیوم بسیار سبکتر از آهن و استنلس استیل است. و دوم اینکه مقاوم به اکسیداسیون است و نیازی به ایجاد پوشش ندارد.برای برخورداری از مقاومت مورد نظر از آلیاژهای خاص آلومینیوم استفاده می شود و به روش جوشکاری و پرسکاری قابل ساخت است.

سطح فلز آلومینیوم قابلیت انجام آندایز داشته و رنگ پذیری خوبی دارد و قابل آبکاری بوده و بجز مصارف صنعتی در نماهای دکراتیو قابل استفاده است.

کامپوزیتها سالهاست که در صنایع گوناگون به دلیل خاصیتهای متنوعی که دارند مورد استفاده قرار گرفته اند.

گریتینگ کامپوزیت با گرید های مختلف و ارجحیت در مقاومت به خوردگی تولید و استفاده میشود که به دلیل گستردگی خواص و انواع آنها بصورت جداگانه توضیح داده خواهد شد.

همچنین ببینید

استفاده از گریتینگ به عنوان پله

استفاده از گریتینگ به عنوان پوشش کانال

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *