استفاده از گریتینگ به عنوان پوشش کانال یا دریچه

یکی دیگر از کاربردهای گریتینگ ، استفاده آن به عنوان پوشش کانال یا دریچه میباشد.اولین نکته ای که در انتخاب این گریتینگها باید مد نظر گرفته شود.مقاومت لازم می باشد و لازم است تمامی احتمالهای بارگذاری لحاظ شود.

چراکه در صورت انتخاب و نصب گریتینگ دریچه ضعیف، ممکن است تردد خودروها یا تراک های با وزن پیش بینی نشده، باعث بروز خطرات جانی و جبران ناپذیری شود.

نکته دیگر جنس گریتینگ میباشد .کانالهایی که در معرض مواد اسیدی و بازی میباشند بسیار در برابر خوردگی آسیب پذیر هستند و این معضل بجز وضعیت ظاهری در بلند مدت مقاومت را نیز کاهش می دهد. بنابراین انتخاب متریال متناسب با شرایط محیطی اهمیت فراوان دارد.
مورد دیگری که باید در نظر گرفته شود شکل ظاهری و سایز چشمه ها و ارتفاع می باشد. چشمه ها طوری تعبیه شود که اجسام بزرگ به داخل کانال سقوط نکند. ارتفاع گریتینگ به گونه ای باشد که با سطوح مجاور همسان بوده و ایجاد پستی و بلندی نکند.

تردد و عبور و مرور افراد و خودرو به سهولت انجام شود. از مزایایی استفاده گریتینگ برای کانالهای آبهای جاری یا آبراهای مراکز صنعتی میتوان به طوری بودن آن اشاره کرد که مانع از تجمع بخار و گاز در کانال میشود و در فضاهای باز ، تابش نور خورشید در خشک شدن محلهای کم اب شده و مانع از ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد.

در برخی کانالها از جمله کانالهای تاسیسات و برق، ورود آب و اجسام به کانال خطر ساز می باشد برای کانالها گریتینگها یا پوشش ورق پیشنهاد میگردد.که معمولا ورق جهت تسهیل تردد از نوع آجدار توصیه میشود.

 شرکت دژ آهن پارسه گزینه ی بهتری نیز برای استفاده پیشهاد می کند که آن گریتینگ کامپوزیت با پوشش ورق با اشکال متنوع و با کاربری ورق اجدار است. با این مزیت که کاموزیت فایبرگلاس نارسانا بوده و مناسب تاسیسات برق می باشد.

 

چگونگی نصب گریتینگ برای کانالها و یا دریچه ها:

گریتینگ کانال جهت استقرار روی کانال نیاز به نشیمنگاه دارد. عرض نشیمنگاه بهتر است حداقل به اندازه ارتفاع گریتینگ باشد.در لبه کانالها با اجرای نبشی در بتن محل قرار گیری گریتینگ روی ترنچ مشخص می شود.

در اماکن غیر صنعتی مانند پارکینگ ها یا آشپزخانه ها بجای استفاده از نبشی از متریالی مانند سنگ یا سرامیک استفاده میشود که به دلیل مجاورت گریتینگ فلزی با این نوع متریال، معمولا پس از گذشت اندک زمانی در سنگ یا سرامیک اثرات شکستگی از محل برخورد گریتینگ به چشم می خورد.

در برخی از مواقع در هنگام ساخت و ساز به نکته توجه نمی شود و کانال بدون در نظرگرفتن جایگاه گریتینگ ساخته میشود.در چنین مواقعی دو راه وجود خواهد داشت.
۱-توسط یک پرفیل مستحکم که از قبل سوراخکاری و آماده شده است. و قابلیت نصب به دیواره کانال را دارد به دیواره کانال توسط بولت یا رول بولت محکم شود، به گونه ای که گریتینگ روی آن قرار گیرد.این پروفیل که معمولا نبشی در نظر گرفته میشود در دوطرف کانال باید نصب شود .
۲- روش دوم استفاده از گریتینگ با فریم نبشی است. این نوع گریتینگ با بکارگیری نبشی بجای فریم بگونه ای که یک بال نبشی در و ضخامت گریتینگ در داخل کانال قرار میگیرد و بال دیگر روی سطح زمین در لبه کانال قرار می گیرد و مانع از حرکت عرضی و سقوط به داخل کانال میشود.

این روش آسانتر و مطمئن تر میباشد ولی گریتینگ به اندازه ضخامت بال نبشی از سطوح مجاور بالاتر قرار میگیرد.

دریچه ها و گریتینگ های پوشش کانال ها معمولا ابعاد بزرگی نیستند و بنابراین وزن زیادی نیز ندارند .لذا به راحتی قابل جابجا شدن میباشد و این موضوع ممکن است بدلیل ل اهمال کاری بعضی افراد غیر مسئول فاجعه بار باشد.

ضمن اینکه بر اثر عبور و مرور وسایل نقلیه امکان جابجایی و حرکت و ایجاد سر و صدا وجود دارد. بنابراین نیاز است گریتینگ یا دریچه درجای خود محکم شود. استفاده از کلمپ مخصوص ، تعبیه پیچ و مهره و یا استفاده از لولا و قفل در استفاده بهینه گریتینگ مفید واقع خواهد شد.

نکته :
در کانال ها و دریچه ها با انتخاب عرض کانال و دریچه به عنوان جهت قرارگیری تسمه های باربر گریتینگ، استحکام مورد نیاز تامین میشود.

گریتینگ کانال
گریتینگ کانال

 

همچنین ببینید : استفاده از گریتینگ بعنوان پله و پلکان

گریتینگ مضرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *