استفاده از گریتینگ بعنوان پله و پلکان

استفاده از گریتینگ بعنوان پله ( step) و پلکان(stairs)

گریتینگ با توجه به وزن کم و استحکام خوب گزینه ی خوبی برای ساخت پلکان است. (گریتینگ پله)
با استفاده از سازه های پیچ و مهره ای و امکان نصب گریتینگ به شمشیری ها ، ایجاد پلکان صنعتی و زیبای پیچ و مهره ای از گریتینگ با زمان کم و بدون نیاز به جوشکاری و و رنگ در محل مطلوب و به صرفه است.
نکات قابل تاملی را در پله های گریتینگی باید در نظر گرفته شود.
۱-پله ها در معرض ضربات پی در پی تردد عابرین می باشد و معمولا این ضربات به لبه ی پله وارد می شود پس مقاومت پله بخصوص لبه پله ها باید تامین گردد. برای این مهم حتما باید تسمه های باربر متناسب با دهانه پله محاسبه شود. ابتدای پله با استفاده از نبشی یا تسمه فریم با پهنای بیشتر از گریتینگ مقاوم سازی شود. در مورد استفاده از تسمه با پهنایی بیشتر بجز مقاوم سازی فاصله بین پله ها نیز کمتر به نظر می آید و از لحاظ بصری زیباتر و کاراتر میباشد.
دیگر موضوع اینکه برای ایجاد اصطکاک در لبه و همچنین دیده شدن هرچه بهتر لبه پله ها و جلوگیری از خطای دید استفاده از یک نوار لاستیکی آجدار و رنگی و یا نوار فلزی از ورق آجدار مطلوب می باشد.

روشهای متداول نصب پله:

۱- نصب با پیچ و مهره به شمشیرهایی از پیش سوراخکاری شده:

در این روش حداقل دو سوراخ با شیب دقیق و مورد نظر روی ناودانی های مجاور اعمال خواهد شد.جهت جلوگیری از خطا در مارکینگ و سوراخکاری بهتر است ناودانی ها به صورت همزمان انجام شود‌ در این روش در کناره های پله پلیتهای که به (بغل پله) معروف است و سوراخهایی مطابق با سوراخهای ناودانی دارد به پله ها جوشکاری می شود.

برای ایجاد امکان رگلاژ و سهولت در نصب معمولا یکی و گاهی هر دو سوراخ به صورت لوبیایی ایجاد میشود .در این نوع نصب باید دقت شود اندازه طول پله دقیق باشد که بغل پله ها دقیقا مماس با سطح ناودانی باشد که هنگام نصب ،کشش پیچ و مهره ها باعث تخریب جوش بغل پله ها نگردد‌.

۲- در محل قرارگیری گریتینگ های پله یک قاب ساخته شده از نبشی به شمشیری های طرفین جوشکاری می شود و گریتینگ داخل آن قرار می گیرد. برای اطمینان بیشتر بهتر است گریتینگ به این قاب نبشی ، پیچ و یا کلمپ شود.

۳-توسط نبشی های جوشکاری شده روی ناودانی ها در راستای قرار گیری گریتینگ پله، نشیمن گاهی برای گریتینگ پله ایجاد می کنیم. در این حالت گریتینگ پله روی نبشی قرار می گیرد و توسط پیچ و مهره محکم می شود.

 

 

 

گریتینگ پله
گریتینگ پله

 

همچنین ببینید : استفاده از گریتینگ به عنوان پوشش کانال یا دریچه

گریتینگ اراک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *